Ks. Przemysław Marian Osowicki urodził się 3 grudnia 1898 roku w Bladowie, powiat Tuchola, jako syn rolnika Franciszka i matki Elżbiety z domu Polaszek. Najpierw chodził do gimnazjum w Tucholi, później w Chojnicach. Świadectwo maturalne otrzymał po ukończeniu I wojny światowej w Chojnicach. W 1919 roku rozpoczął studia w Seminarium Duchownym w Pelplinie, w następnym zaś roku, za zgodą kard. [Edmunda] Dalbora, został przyjęty do Seminarium Duchownego w Poznaniu. Po ukończeniu studiów w Poznaniu i Gnieźnie otrzymał święcenia kapłańskie 17 grudnia 1922 roku.
Pierwszym stanowiskiem, od 1 stycznia 1923 roku, był wikariat w Kępnie. Następnie był wikariuszem w Opalenicy, Ostrorogu, Sierakowie i Międzychodzie. W 1928 roku przeszedł na rok na stanowisko prefekta do miasta Łodzi, lecz w sierpniu 1929 roku wrócił do Archidiecezji Poznańskiej i otrzymał wikariat w Jutrosinie, potem w Dolsku, Brennie i Murzynowie Kościelnym. Stamtąd w 1937 roku przeszedł na probostwo w Wysocku Wielkim, gdzie pracował aż do swego zgonu.
Ks. dziekan [Włodzimierz] Sypniewski o jego pracy jako wikariusza w Ostrorogu, taką przesłał ocenę do Kurii Arcybiskupiej: “Pełnił obowiązki swoje gorliwie i ku zupełnemu mojemu zadowoleniu. Zachowanie się jego było przez cały czas pobytu tutejszego beznaganne. W stosunku do mnie okazywał zawsze wielką uprzejmość. Odznacza się też nieprzeciętną wiedzą w teologii i zajmowaniem się naukowymi zagadnieniami”.
O działalności w Murzynowie ks. dziekan [Ludwik] Rochalski podobnie zreferował do Kurii: “Obowiązki swe kapłańskie i duszpasterskie sprawuje sumiennie i gorliwie. W szczególności dużo zadał sobie trudów i poczynił starań, by odnowić kościół i w tym ma wielką zasługę”.
Jako proboszcz w Wysocku [Wielkim] okazał się troskliwym duszpasterzem i ojcem duchownym, był kapłanem o złotym sercu, który nikomu krzywdy nie wyrządził, był “prawdziwym Izraelitą, w którym nie było zdrady” – tak scharakteryzował go ks. dziekan [Stanisław] Matuszczak.
Gdy minęły dwa lata pobytu w Wysocku [Wielkim], wybuchła [II] wojna światowa. Gestapo stawiło go twarzą do ściany, chcąc go zastraszyć i złamać. Poszedł jak wielu na tułaczkę. W czasie powstania w Warszawie w roku 1944 niósł walczącym pociechę duchową i słowa otuchy. Po wojnie z zapałem wrócił do swojej parafii i pracował z wielką energią. Całe godziny spędzał w konfesjonale u siebie i u sąsiadów. Jego pomoc dawana braciom kapłanom była tak częsta, iż stał się jakoby spowiednikiem dekanatu. Zdziałał także dużo w dziedzinie gospodarczej. Odnowił kościół, postarał się o dzwony, poszerzył cmentarz.
Jego konfratrzy [współbracia] podziwiali u niego wierność okazywaną biskupom. Na srebrny jubileusz kapłaństwa, który obchodził 17 grudnia 1947 roku, otrzymał od ks. abpa [Walentego] Dymka “serdeczne życzenia, aby w długie lata mógł gorliwie pracować w winnicy Pańskiej jako drugi Chrystus, zgodnie z szczytnymi zasadami powołania kapłańskiego”.
Ciężkie były ostatnie jego chwile. Był sparaliżowany i często tracił przytomność, całkowicie wyczerpany. Zmarł 10 sierpnia 1968 roku na swej plebanii w Wysocku Wielkim.
Podczas uroczystości pogrzebowych serdeczne przemówienie żałobne wygłosił ks. proboszcz Sylwester Konieczny z Chynowej. W pogrzebie wziął udział ks. bp [Franciszek] Jedwabski, kolega Zmarłego z ławy seminaryjnej, oraz liczny orszak kapłanów i wielka rzesza wiernych. Udział ten był dowodem, jak wysokim uznaniem był ceniony Zmarły przez ogół wiernych, znajomych i przyjaciół (ks. Kazimierz Karłowski, w: Duchowieństwo Archidiecezji Poznańskiej. Kapłani zmarli z latach 1946-2014, Poznań 2014, s. 749-750).
w niedziele
7:30, 9:30, 11:00, 17:00
w soboty
7.30, 18:00
w dni powszednie
18:00
dni powszednie
pół godziny przed Mszą Świętą
czwartki
od 17:00
I piątki miesiąca
od 16:00 do 21:00
prosimy nie przychodzić do spowiedzi
na ostatnią chwilę przed Mszą Świętą
poniedziałek
ok. 18.45 – 19.30
czwartek (z wyjątkiem I czwartku miesiąca)
9.00 – 10.00
piątek ( z wyjątkiem I piątku miesiąca)
ok. 18.45 – 19.30
DIECEZJA KALISKA
PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA
PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO
Wysocko Wielkie, ul. Kościelna 1
63-400 Ostrów Wielkopolski
Jeżeli chcesz wesprzeć finansowo naszą wspólnotę,
możesz to zrobić dokonując przelewu
na nasze konto bankowe:
46 8430 0009 0020 2244 0197 7060
Serdecznie dziękujemy wszystkim
wspierającym naszą wspólnotę!
Copyright © 2024
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego
Wszystkie prawa zastrzeżone.
© 2024 Softmad